Як правильно вибирати автосигналізацію?
Автосигналізація - це невеликий пристрій, здатний, проте, убезпечити авто від несанкціонованого проникнення. Власне, сигналізація не захищає транспортний засіб безпосередньо, а служить засобом оповіщення власника про спробу або факт злому системи безпеки або проникнення в салон машини.
Проблеми вибору
На сьогоднішній день ринок пропонує на вибір покупця велику різноманітність автомобільних охоронних систем всіх типів, що чудово ілюструє сайт AlarmTrade - офіційного представника компанії Pandora в Україні. Різноманітність автосигналізацій з одного боку дає можливість вибору, але з іншого - породжує проблему вибору. Щоб отримати відповіді на всі питання стосовно видів сигналізацій для авто, рекомендуємо ознайомитися з даним матеріалом.
Основні критерії вибору
Зовні автосигналізації мають класичне виконання. Пристрій нагадує коробочку з роз'ємами для підключення. Власне коробочка - це основний блок, який є центром управління автосигналізації. Він взаємодіє з такими елементами, як брелок, датчики, сирена та іншими компонентами стандартній комплектації.
У комплексі ці елементи складають потужну та функціональну охоронну автомобільну систему, причому кожна модель має свої особливості й свій функціонал. Саме на цих умовах будується розподіл автосигналізацій за типами, звідси ж можна виділити основні фактори вибору подібних пристроїв:
· спосіб взаємодії з брелоком;
· тип криптографічного захисту;
· кількість датчиків;
· функції захисту;
· наявність роз'ємів CAN/LIN;
· інтерфейси та функції телеметрії;
· дальність дії;
· взаємодія з двигуном.
Наведений вище список можливостей зайвий раз доводить, що сучасні автомобільні сигналізації в питаннях функціоналу давно вийшли за межі звичайного сповіщення а-ля «90-ті». Сьогодні охоронна система здатна не тільки сигналізувати, але також інформувати користувача про стан авто віддалено в режимі онлайн, запобігати викраденню, блокуючи стартер, систематизувати всі підсистеми ТЗ в єдину систему і не тільки.
Спосіб взаємодії з брелоком
Брелок виконує функцію віддаленого управління автосигналізацією, а також здатний інформувати користувача про поточний стан авто. Звідси поділ всіх брелоків на 2 типи за способом взаємодії з охоронною системою:
1. Односторонні - сьогодні вважається застарілим варіантом, коли брелок здатний лише передавати сигнал сигналізації (активація/дезактивація), при цьому не здатний інформувати власника, тобто корисний він буде тільки поблизу ТЗ.
2. Двосторонні - сучасний і актуальний варіант, передбачає зворотний зв'язок брелока і автосигналізації, коли пристрій дистанційного керування здатний приймати сигнал від автосигналізації, інформуючи власника про поточний стан авто.
Слід зазначити, що всі автосигналізації компанії Пандора комплектуються двосторонніми брелоками, що забезпечують віддалене управління і моніторинг стану автомобіля в режимі онлайн.
Тип криптографічного захисту
Кодування сигналу є основою захисту автосигналізації від спроб електронного злому. На кожен крок з боку виробників охоронних систем свій крок намагаються зробити і зловмисники, використовуючи кодграббери та інші пристрої скана.
Першим типом захисту було використання статичного коду. Сьогодні в епоху процвітання автомобільних крадіжок така система захисту повністю вичерпала себе й втратила актуальність. Використання постійного коду рівноцінно його відсутності.
Справжній захист дає тільки сучасне діалогове динамічне кодування. Більшість автосигналізацій працюють на основі такого криптографічного захисту. Більш того, має значення бітність кодування.
Практично вся продукція Pandora і Аларм Трейд має підтримку динамічного діалогового кодування з підтримкою 128-256-бітного шифрування, що в принципі є кроком на випередження, оскільки зламати такий криптозахист сьогодні нереально навіть за допомогою професійного сканера.
Кількість датчиків
Система датчиків є основним засобом реагування автосигналізації на різні фактори, які система сприймає за спробу несанкціонованого проникнення. Їх кількість і суть визначає ступінь захищеності охоронної системи.
1. Датчик удару (шок-сенсор)
Дані захисні модулі реагують на будь-які вібрації зовнішнього середовища, що впливають на авто ззовні. Зазвичай вони кріпляться до корпусу транспортного засобу, а також в області скління. Це дозволяє датчикам спрацьовувати при спробі проникнення в кузов або розбитті вікон.
2. Датчик нахилу (гойдання)
Датчик нахилу - це пристрій, чутливий до зміни положення кузова автомобіля. Це дуже важливий засіб реагування, що дозволяє визначити такі дії зловмисників, як спроба навантаження транспортного засобу на евакуатор або зняття коліс з авто.
3. Датчик руху (об'єму салону)
Встановлюється всередині авто з метою реагування на рух в салоні. Наявність такого датчика дуже важлива, оскільки дозволяє повідомити власника автомобіля про проникнення в салон транспортного засобу. Можна сказати, що датчик руху - це підстраховка датчиків нахилу і удару, в разі якщо ці 2 засоби реагування були обійдені зловмисниками.
Практично всі сучасні моделі Pandora оснащені такою 3-х рівневою системою реагування, включаючи датчики удару, нахилу та руху. Крім того, можуть використовуватися й інші датчики, включаючи:
· датчик падіння напруги в мережі;
· датчики дверей;
· датчики багажника.
Чим більше подібних засобів реагування, тим більш високий захист забезпечує автосигналізація.
Інші захисні функції
Сучасні охоронні автомобільні системи оснащені не лише комплексами реагування на фактори злому у вигляді датчиків. Просунуті моделі, особливо багатофункціональні автосигналізації Pandora, можуть використовувати й інші інструменти безпеки авто.
1. Іммобілайзер
Іммобілайзер призначений для блокування системи запалювання і роботи стартера під час відсутності власника авто в салоні. Цей пристрій можна купити окремо, що рекомендується. При цьому можна використовувати і штатний блокатор, якщо його технічні характеристики та розміщення в салоні авто влаштовує користувача.
2. Блокування двигуна
Блокування двигуна також можливе за допомогою радіопозначки. Завдяки наявності радіоінтерфейсу сигналізація забезпечує управління бездротовими мітками, які працюють за принципом ідентифікації власника. Тільки після ідентифікації блокування двигуна може бути зняте.
3. Кнопка SOS
Просунуті охоронні системи від Pandora (особливо лінійка DXL), забезпечують функцію «особиста безпека власника». Вона реалізована завдяки наявності кнопки SOS, при натисканні на яку в момент небезпеки охоронна система інформує родичів або силові служби про подію і передає координати ТС.
4. Функція Anti-Hijack
Ця функція захищає власника авто від розбійного нападу й працює наступним чином. Вона активує блокування двигуна і дверей під час руху, що має на увазі реакцію на насильницьке захоплення ТЗ в присутності власника.
5. Активна охорона
Завдяки телеметрії, що є невід'ємною частиною сучасних автосигналізацій, можливий цілодобовий контроль координат авто за допомогою GPS-зв'язку.
Роз'єми CAN/LIN
Інтегрований модуль CAN/LIN є мультисистемним інтерфейсом, що дозволяє підключити автосигналізацію до електронної цифрової мережі автомобіля. Що це нам дає? Дає дуже багато, в першу чергу - можливість консолідувати роботу багатьох підсистем авто, пов'язаних з роботою охоронної системи.
Завдяки інтерфейсу CAN/LIN стає можливим в режимі онлайн отримувати інформацію про дані швидкості, положення гальмівної педалі, ручного гальма, датчиків багажника і дверей, системи запалювання і не тільки.
Фактично модуль CAN/LIN об'єднує згадані підсистеми у єдиний інформативний комплекс, роблячи моніторинг максимально детальним.
Інтерфейси і телеметрія
Фактор телеметрії сьогодні - найважливіша ознака технологічної відповідності автосигналізації. Саме телеметрія зробила з архаїчної сигналізації 90-х сучасну охоронну автомобільну систему, здатну на більше, ніж просто реакція на спробу викрадення.
Сучасні автосигналізації, особливо моделі Пандора, оснащені такими інтерфейсами і модулями дистанційної підтримки, як:
· Bluetooth;
· GSM (2G, 3G і 4G);
· GPS ГЛОНАСС.
Дуже актуальними є 3G/4G GSM-модеми, у якості котрих можуть виступати автосигналізації. Адже від швидкості та якості передачі інформації залежить швидкість повідомлення про подію з автомобілем.
Через Bluetooth працюють протиугінні мітки, а пошук координат авто здійснює система GPS/Glonass. Таке поєднання дозволяє контролювати транспортний засіб в режимі онлайн віддалено через смартфон. У випадку з охоронними системами Пандора це спрощено завдяки мобільним додаткам Pandora Alarm Studio і Pandora Connect.
Дальність дії
Під дальністю дії мається на увазі відстань, на якій відбувається обмін даними між автосигналізацією та брелоком. Тут важливо врахувати, що дальність управління пристроєм і дальність зворотного зв'язку - це різні речі.
Зазвичай дальність управління автосигналізацією становить близько 1 км, а відстань оповіщення користувача від сигналізації до брелоку може досягати 2 км. Дальність пристойна, але радіосигнал не може забезпечити віддалений контакт в діапазоні, який гарантує мобільний зв'язок та інтернет.
Тому рекомендується крім брелока використовувати можливості смартфона, про які було сказано в розділі про телеметрію.
Взаємодія з двигуном
Серед додаткових функцій автосигналізації, які не стосуються безпеки, слід окремо розглянути можливість управління роботою двигуна. Мається на увазі саме дистанційне керування стартером, що включає ручний і автоматичний (інтелектуальний) запуск.
1. Ручний запуск
Вручну можна здійснити запуск за допомогою брелока. Це актуально, якщо відстань між користувачем і ТЗ дозволяє це зробити. Плюс відсутня можливість програмування даної дії.
2. Автоматичний запуск
Більш досконала схема віддаленого управління, яка працює без участі користувача, ґрунтуючись на налаштуваннях. Налаштовувати можна синхронізацію запуску двигуна на підставі показників температурного датчика або таймера.
Ця функція може зустріти перешкоду у вигляді штатного іммобілайзера, блокуючого роботу стартера у рамках своїх повноважень. Для вирішення цієї проблеми автосигналізації Pandora оснащені алгоритмічним обхідником, що дозволяє клонувати ключ, реалізуючи функцію безключового обходу блокатору.
В результаті маємо корисну додаткову функцію, особливо цінну в зимовий період, коли можливість прогріти двигун по таймеру або температурі дозволяє виїхати, не витрачаючи зайвого часу.
Поради від експертів
Ми сподіваємося, що після прочитання даного матеріалу вибір автосигналізації не стане проблемою для більшості власників авто. Наостанок хотілося б дати ще кілька корисних порад, як правильно використовувати охоронні системи:
· бажано купувати автосигналізацію окремо, виключаючи штатне розташування пристрою в салоні і вибираючи захист по шуканим характеристикам;
· не слід покладатися тільки на себе, якщо відчувається брак досвіду і знань; краще скористатися сприянням знайомих, підкованих в ніші, або послугами фахівців;
· не слід вибирати автосигналізацію за принципом «чим дорожче, тим краще», на ринку є чимало цікавих рішень з бюджетної категорії з цілком гідним функціоналом;
· після монтажу автосигналізації обов'язково слід перевірити весь її функціонал, щоб у момент виникнення будь-якої тривожної ситуації не хвилюватися, а знати, що робити і куди натискати.
Ці поради елементарні, але багато хто не спромагаються їм слідувати, а даремно. Розумний зважений вибір дозволить заощадити гроші та нерви, а попередня практика дасть потрібний досвід, який буде вельми до речі в критичний момент.
- Комментарии